Son Dakika Haberler

UNUTMADIK..!

Okunma : 514 views Yorum Yap

Büyük Çerkes Sürgünü ve Soykırımı’nın 157. yılında Çerkes kardeşlerimizin acılarını paylaşıyor, sürgün sırasında hayatını kaybedenleri saygı ve rahmetle anıyoruz.

Çerkes Sürgünü’nün acısı hala taptaze… Bir soykırımın itirafı: Çerkesya artık yok

erkes Sürgünü’nün üzerinden 157 yıl geçmesine rağmen acısı hala taze. Osmanlı topraklarına bile ulaşamadan binlerce kişinin öldüğü sürgün ‘tarihin en acı olaylarından birisi’ olarak nitelendiriliyor. Kocaeli’ndeki anma programında konuşan Adige Kültür Derneği Başkanı Sedat Yenişen “Savaş kaybedildiğinde Rusya’da bir gazete uğursuz bir başlıkla çıkmıştı: Çerkesya artık yoktur. Aslında Rus-Çerkes savaşının özeti ve Çerkes soykırımının itirafıydı bu başlık” ifadelerini kullandı.

Çarlık Rusyası’nın, stratejik açıdan önemli gördüğü Kafkaslardan Çerkes halkını sürgüne göndermesinin üzerinden 157 yıl geçti.

Kuzey Kafkasya’yı ele geçirme amacıyla 1556’dan itibaren başlattığı Kafkas-Rus Çarlığı savaşı 308 yıl sürdü.

21 MAYIS’TA BÜYÜK GÖÇ BAŞLADI

Çerkesleri yok ederek Kafkas Dağları’nın iç kesimlerine ilerleyen Ruslar, teslim olanları ya Çarlık ordusuna katılma ya da göç etme seçeneğine zorladı.

21 Mayıs 1864’ten itibaren Çerkes toplulukları başta Osmanlı İmparatorluğu olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerine sürgün edildi.

500 BİN ÇERKES CAN VERDİ

Resmi olmayan rakamlara göre 1,5 milyona yakın Çerkes bir ay içinde sürgüne tabi tutulurken, yol şartları, salgın hastalıklar, açlık gibi nedenlerden dolayı yaklaşık 500 bin Çerkes hayatını kaybetti.

Sürgüne tabi tutulanlar Anapa, Novorossiysk, Gelincik, Soçi, Adler gibi Karadeniz limanlarından gemilere bindirildi ve birçoğu Anadolu’da Ordu, Samsun, Tokat, Amasya, Sinop, Yozgat, Düzce, Adapazarı, Kocaeli’ye yerleştirildi.

Çerkeslerin bir kısmı ise Suriye ve Filistin başta olmak üzere Ortadoğu’ya yerleştirildi. Sürgüne maruz kalan Çerkesler zamanla yerli halka karıştı. Osmanlı İmparatorluğu’na gönderilemeyen Çerkesler ise Orta Laba ve Orta Kuban nehirleri bölgesindeki Rus Kazak köylerine yerleştirildi.

RUSYA’NIN ACIMASIZ PLANI

Rusya’nın çok önceden planladığı ‘Çerkes halkını öz vatanlarından sürgün etme operasyonu’ adım adım gerçekleştirilen bir eylem olarak değerlendiriliyor.

Osmanlı topraklarına bile ulaşamadan binlerce kişinin öldüğü bu sürgün ‘tarihin en acı olaylarından birisi’ olarak nitelendiriliyor.

İnsanlık tarihine kara bir leke olarak geçen Çerkes sürgünü, her yıl Türkiye’de yaşayan Çerkesler tarafından da anılıyor. Deniz kenarında ‘Nart ateşi’ yakıp çevresinde ‘mezar taşı nöbeti’ tutulan anma törenleri, ‘Sürgün Andı’ okunması ile sona eriyor.