Son Dakika Haberler

ESKİ AMA ESKİMEYEN YAZILARIMDAN…

ESKİ AMA ESKİMEYEN YAZILARIMDAN…
Okunma : Yorum Yap

Tarihler 2 Temmuz 1993’ü gösterirken saatler 19, yer Sivas Madımak Oteli. Cehennemin tam orta yeri. Üç şair otelin hole bakan merdivenlerine oturmuş, binlerce ipten boşalmış sözde müslümanların saldırısından korunmaya çalışıyorlar. Aralarında bir diyalog oluşuyor, “Şimdi bizi burada öldürseler ne olur?” Merdivenin kenar kısmında oturan şair Metin ALTIOK başını ağır bir hareketle arkadaşına çevirerek, “Kalanlar Ölenler İçin Şiir Yazar” diyor. Kalanlar intikamımızı alır, demiyor. Yürekleri öylesine insan sevgisi ile dolu ki, ölmek aklından geçiyor ama öldürmek asla.

O kanlı dehşet gününün gecesinde ölüme giderken dahi, yüreklerinde insan sevgisini taşıyan şiir ve sanatın yüceliği ile donanımlı bu insanlar yakılarak yok edildi. Hazırlanmış bir senaryo bu sefer Sivas’ta sahnelendi. Sanat ve insan sevgisinin bütünlüğüyle sergilenen o heykelden kin ve nefretlerinin acısını çıkarmaya çalışan gözü dönmüşlerin, bir heykeli parçaladıkları anda aldıkları keyfi, gerçek insanlara çevirmekten çekinmediler.

 

O günün acısı, bir insanlık suçu olarak tüm insanlığın yüreğine kazındı. Aradan geçen 23 yıl bu acıyı hiç unutturamadı, aksine kin ve intikam hırsı olmaksızın yüreklerde yerini buldu. Her 2 Temmuz da yaşanan, o acıyı hiç eksilmeyen o sızıyla orada kaybettiklerimizin anısına ayırıp, böyle bir insanlık suçunun bir daha yaşanmamasını diledik.

 

20 yıla yakın süredir bu kara günle ilgili birçok yazı yazıldı, belgeseller hazırlandı. Ben de herkes gibi takip ettim, gün geldi isyanımı kalemimden damıtıp, siz dostlarıma sundum. Yüreğimi her bir kaybettiğimiz derinden yakmıştı ama Madımak Katliamında Ölen Çocuklar da Vardı ve Hayatta Kalabilselerdi, Koray 31, Menekşe İse 36 yaşında olacaktı başlıkları ile yayınladığım yazılarımla anlatmaya çalıştığım. Çocuk yaşta ölenlerimiz beni daha bir başka anlamda etkiledi ve etkiliyor. Sanki yüreğimin bir yeri boş bom boş kalıyor.

 

Şimdilerde arkanızdan kaç şiir yazdık, kaç ağıt yaktık bilemem ama hani o tarihte Sivas’ta bir belediye başkanı vardı ya, adı ağzıma yakışmadığı için yazmıyorum. O megafondan yükselen sesin sahibi, “Gazanız mübarek olsun” sözleri ile son fitili ateşleyen zat, işte o zat Türkiye Büyük Millet Meclisine Milletvekili seçildi, emekli vekil olarak yaşamını lüks ve refah içinde sürdürüyor. Sizleri Katleden sözde Müslüman 5000 kişiden sadece 30 kişi hüküm giydi, onlarında halen cezaevinde olup, olmadıkları meçhul.

 

Bizler ise acınızı her daim yüreğimizde taşıyarak Şiirlerimizi yazılarımızı yazıp, heykellerimizde, tablolarımızda ve sahnelerimizde sizleri yaşatıyoruz en önemlisi de yüreklerimizdeki yerinizde.

Şimdi sizlerin anısına ayağa kalkıp, elimi yüreğime koyarak sizleri saygı ile anıyorum.

Ekrem Örsoğlu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.