Son Dakika Haberler

Okunma : 711 views Yorum Yap

CHP PM Üyesi Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, turizm sektörünün sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. Tezcan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi şu şekilde:

“Turizm sektörü de birçok sektör gibi pandemi nedeniyle olumsuz etkilenmiştir. Seyahat acentaları, süreçten en fazla etkilenen işletmelerin başında yer almıştır.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, pandemi nedeniyle uçak biletlerini koruma altına almış ancak seyahat acentalarının yapmış oldukları ödeme ve ön ödemelerden kaynaklı zararlara ilişkin herhangi bir önlem alınmamıştır.

Pandeminin etkilerini azaltmak için seyahat acenteları acilen kaynağa ihtiyacı olup, sicil düzgünlüğü aranmaksızın, ciro odaklı, 18 ay ödemesiz düşük faizli kredi talep etmektedir.

Bu çerçevede;

  1. Seyahat acentalarının pandemi döneminde olumsuz etkilenmemesi için Bakanlığınızın alacağı önlemler nelerdir?
  2. Sicil düzgünlüğü aranmaksızın, ciro odaklı düşük faizli kredi vermeyi düşünüyor musunuz?
  3. Kuşadası Kongre Merkezinin aktif hale getirilmesi konusunda destek vermeyi düşünüyor musunuz? Bu konuda bir çalışmanız var mıdır?

4. Pandemi dönemi kruvaziyer turizminin de süreçten çok etkileneceği görülmektedir. Bu konuda özel bir destek çalışmanız var mıdır?