Son Dakika Haberler

SELATİN KÖYÜ İMECE İLE İNCİR SEZONUNA HAZIRLANIYOR!

SELATİN KÖYÜ İMECE İLE İNCİR SEZONUNA HAZIRLANIYOR!
Okunma : 649 views Yorum Yap

Aydın, Germencik, Selatin Köyü (mahalle) köy kültürünün önemli ögesi “imece” usulü ile bahçe yollarına taş döşedi.

Selatin Köy Muhtarı Kerim Çetin; Köyümüz Helvacı mevkiinde bizim tarım arazilerimize giden beş yüz metrelik bir bahçe arası yolumuz var. Bu yol köyümüz sakinleri tarafından yaz kış kullanılan bir yol. Kışın çamurdan, yazın tozdan ve bu tozun etkisiyle ağaçlarda kırmızı örümcek zararlısından muzdarip oluyorduk.

Bu yol kaplaması stabilize olduğundan devamlı olarak bozuluyor ve bizim arazilerimize gidip gelmemizde sorun oluyordu. Bizde bu yolu “imece” usulü yapalım diye düşündük. Sağ olsunlar Fuat Öndeş Başkanım yolun taş döşemelerini, Büyükşehir Belediye Başkanım Özlem Çerçioğlu kepçeli traktörü bizlere sağladı.

Köylüm malzemelerin taşınması için traktörlerini, bazı yerlere beton atılması için çimentoyu ve yolun taş döşemesinde kullanılacak malzemeyi taşıdı. Hep birlikte bu yolun taş döşeme işlerini bitirdik. Çok kullandığımız bu bahçe arası yolun işlerini güle oynaya bitirdik.

Bu yol incir bahçelerimizin arasından geçen bir yol. Yeni sezonda daha da kaliteli incir yetiştirip, bahçelerimize yazın toz toprak, kışın çamur içinde gidip gelmekten kurtulduk. Bizlere destekleri için Fuat Başkanıma ve Özlem Başkanıma köylüm adına çok teşekkür ederim. Köylüme de bu yolun yapımında verdikleri emek ve destek için ayrıca teşekkür ederim. Yolun yenilenmesinde emeği geçen, destek veren herkes sağ olsun var olsun.